Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju

04 czerwiec 2013.

195
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.71 na 5)
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju4.71 out of 50 based on 14 voters.


Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich. Są to święta w naszym pojęciu ruchome, ponieważ liczone według muzułmańskiego kalendarza księżycowego. W stosunku do kalendarza gregoriańskiego daty świąt muzułmańskich „cofają się” każdego roku o 11 dni. Oprócz świąt muzułmańskich mieszkańcy ZEA obchodzą również nasz Nowy Rok oraz święto narodowe przypadające 2 grudnia.

Dubaj | Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich
Dubaj | Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich (by lexrex )

Nowy Rok

Obok obchodów muzułmańskiego Nowego Roku, w ZEA przyjęło się również świętowanie Nowego Roku kalendarza gregoriańskiego, czyli 1 stycznia. Podobnie jak w innych miejscach na kuli ziemskiej, w Dubaju nie brakuje wówczas pokazów sztucznych ogni.

Milad un Nabi (Mawlid an-Nabi)

Jest to święto upamiętniające narodziny proroka Mahometa. W 2013 r. dzień ten przypadnie na 24 stycznia. Jest to dzień wolny od pracy, choć nie świętowany zbyt hucznie.

Lailat al Mi’raj

Święto obchodzone na pamiątkę nocy, której Mahomet odbył podróż do Nieba. Prorok rozmawiał wówczas z Bogiem, który objawił mu jak muzułmanie powinni się modlić. W 2013 r. święto to wypada 4 czerwca. Jest to jedno z najważniejszych świąt islamu.

Eid al-Fitr (zakończenie postu)

Jest to święto obchodzone na zakończenie Ramadanu – muzułmańskiego miesiąca postu, podczas którego wierni nie spożywają posiłków, nie piją i nie palą tytoniu od świtu aż do zachodu słońca. Święto rozpoczyna się po zachodzie słońca ostatniego dnia postu i może trwać kilka dni. W 2013 r. przypada na dzień 7 sierpnia.

Dubaj | Nowy Rok w Dubaju nie może odbyć się bez sztucznych ogni
Dubaj | Nowy Rok w Dubaju nie może odbyć się bez sztucznych ogni (by sackerman519 )

Eid al-Adha (Święto Ofiar)

To największe święto muzułmańskie obchodzone jest na pamiątkę ofiary, którą Abraham (arab. Ibrahim) złożył z baranka zamiast ze swego syna (według wyznawców islamu był to Ismail, a nie Izaak). Jest to jednocześnie dzień zakończenia pielgrzymki do Mekki. Istotną częścią obchodów jest ofiarowanie zwierzęcia: owcy, barana, krowy, kozy lub wielbłąda. 1/3 mięsa zwierzęcia ofiarnego przeznaczona jest dla domowników, 1/3 – dla krewnych, a 1/3 dla potrzebujących. Świętowanie trwa zwykle kilka dni. W 2013 r. początek Święta Ofiar przypadnie na dzień 14 października.

Al-Hijra (muzułmański Nowy Rok)

Jest to pierwszy dzień miesiąca Muharram – pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Upamiętnia on ucieczkę proroka Mahometa z Mekki do Medyny. Wydarzenie to zapoczątkowało liczenie lat według kalendarza muzułmańskiego. W 2013 r. muzułmański Nowy Rok przypada na dzień 4 listopada.

Święto narodowe

2 grudnia jest rocznicą proklamowania federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich (1971 r.).

Dubaj | Jednym z najważniejszych świąt islamu jest Lailat al Mi’raj
Dubaj | Jednym z najważniejszych świąt islamu jest Lailat al Mi’raj (by udeyismail )