Dubaj – tradycja i nowoczesność

23 styczeń 2013.

227
com_content.article
(10 razy zagłosowano, średnia ocena 4.40 na 5)
Dubaj – tradycja i nowoczesność4.40 out of 50 based on 10 voters.


Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy pereł w wielką, prężnie rozwijającą się metropolię. Jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast świata, gdzie przyjezdnych jest więcej niż rodowitych mieszkańców. Wśród najnowocześniejszych konstrukcji i rozwiązań technologicznych nie zaginęła jednak tradycyjna arabsko-muzułmańska kultura.

Dubaj | Dubaj to niesamowite zderzenie tradycji z nowoczesnością
Dubaj | Dubaj to niesamowite zderzenie tradycji z nowoczesnością (by criminalintent )

Centrum handlowo-biznesowe

Dubaj to atrakcyjne miasto dla zagranicznych specjalistów z różnych dziedzin (nowoczesne technologie, medycyna i inne); warunkami są profesjonalizm oraz doskonała znajomość języka angielskiego, a w zamian – wysokie wynagrodzenie bez opodatkowania (w ZEA nie ma podatków).

Dubaj jest niezwykle atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów i biznesmenów; przyciąga ich zwłaszcza specjalna strefa ekonomiczna Jebel Ali i jej wyjątkowo korzystne warunki.

Centrum turystyczne

Dubaj przyciąga nie tylko emigrantów, ale i turystów z różnych stron świata. Słoneczna pogoda praktycznie przez okrągły rok, liczne centra rozrywkowe dla całej rodziny, ciekawe wycieczki oraz oczywiście zakupowy szał po atrakcyjnych cenach to najważniejsze czynniki sprawiające, że turyści chętnie odwiedzają Dubaj.

Niemałe znaczenie ma również jego otwartość na obcokrajowców i większa swoboda niż w innych krajach Półwyspu Arabskiego, a nawet niż w niektórych innych emiratach ZEA.

Dubaj | Turyści chętnie odwiedzają Dubaj
Dubaj | Turyści chętnie odwiedzają Dubaj (by pejmanphotos )

Miasto wielokulturowe

Dubaj to metropolia, w której mieszka więcej imigrantów niż obywateli. Żyje tu ok. 2 milionów osób – przedstawicieli niemalże 200 narodowości. Choć językiem urzędowym jest arabski, język angielski ma niemalże równą rangę i bez problemu możemy się za jego pomocą porozumiewać.

Na każdym kroku spotkamy sklepy i restauracje prowadzone przez imigrantów i skosztujemy potraw wielu kuchni świata, przygotowanych przez rodowitych Hindusów, Irańczyków i innych.

Dubaj | Wielokulturowe oblicze miasta: sklep z arabskimi różnościami w sąsiedztwie indyjskich tekstyliów
Dubaj | Wielokulturowe oblicze miasta: sklep z arabskimi różnościami w sąsiedztwie indyjskich tekstyliów (by atomicjeep )

Arabskie tradycje

Choć Dubaj jest nowoczesnym miastem opisującym się jako „brama między Wschodem a Zachodem”, nie zatracił swej rodzimej, arabsko-muzułmańskiej kultury.

Nie brakuje tu bazarów (suków) urządzonych w tradycyjnym stylu, arabskiego rękodzieła, tradycyjnych zajęć, takich jak polowanie z sokołami czy jazda na wielbłądach, a także możliwości obejrzenia życia beduinów w ich wiosce. Bez wątpienia poczujemy orientalny klimat pomimo wyrastających ponad nami ogromnych wieżowców.

Dubaj | Meczet Jumeirah – tradycyjne oblicze Dubaju
Dubaj | Meczet Jumeirah – tradycyjne oblicze Dubaju (by atomicjeep )