Dubaj – tradycja i nowoczesność

227
com_content.category
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.25 na 5)
Dubaj – tradycja i nowoczesność4.25 out of 50 based on 4 voters.


Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy pereł w wielką, prężnie rozwijającą się metropolię. Jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast świata, gdzie przyjezdnych jest więcej niż rodowitych mieszkańców. Wśród najnowocześniejszych konstrukcji i rozwiązań technologicznych nie zaginęła jednak tradycyjna arabsko-muzułmańska kultura.

Dubaj | Dubaj to niesamowite zderzenie tradycji z nowoczesnością
Dubaj | Dubaj to niesamowite zderzenie tradycji z nowoczesnością (by criminalintent )

Centrum handlowo-biznesowe

Dubaj to atrakcyjne miasto dla zagranicznych specjalistów z różnych dziedzin (nowoczesne technologie, medycyna i inne); warunkami są profesjonalizm oraz doskonała znajomość języka angielskiego, a w zamian – wysokie wynagrodzenie bez opodatkowania (w ZEA nie ma podatków).

Dubaj jest niezwykle atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów i biznesmenów; przyciąga ich zwłaszcza specjalna strefa ekonomiczna Jebel Ali i jej wyjątkowo korzystne warunki.

Dubaj – flaga, godło, hymn

85
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Dubaj – flaga, godło, hymn5.00 out of 50 based on 1 voters.


Obok państwowej flagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich(pasy poziome: zielony, biały i czarny oraz pionowy pas czerwony) każdy z emiratów ma swoją flagę. Flaga Dubaju ma formę dwubarwnego prostokąta: ¼ części flagi jest biała, ¾ jest czerwone.

Dubaj | Flaga Dubaju jest prostokątna, o barwie czerwonej z białym pasem
Dubaj | Flaga Dubaju jest prostokątna, o barwie czerwonej z białym pasem (by bryangeek )

Dubaj używa tej flagi od 1820 r. Wcześniejsza flaga miała jednolitą barwę czerwoną; emirat zmienił ją jednak na mocy traktatu podpisanego z Wielką Brytanią, ponieważ czerwonej bandery używali piraci.

Hymn państwowy

Poszczególne emiraty nie mają odrębnych hymnów; obowiązuje hymn państwowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zatytułowany „Īšī bilādī” („Żyj mój kraju”). Muzyka do hymnu została zatwierdzona w 1971 r., słowa natomiast powstały dopiero w 1996 r.

Dubaj – podstawy

84
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Dubaj – podstawy5.00 out of 50 based on 1 voters.


Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na Półwyspie Arabskim, nad zatokami Perską i Omańską. Dubaj jest najliczniej zaludnionym i drugim co do wielkości (po Abu Zabi) spośród emiratów tworzących państwo.

Dubaj | Dubaj jest najliczniej zaludnionym i drugim co do wielkości spośród emiratów
Dubaj | Dubaj jest najliczniej zaludnionym i drugim co do wielkości spośród emiratów (by joi )

Dane:

 • Nazwa oficjalna – Emirat Dubaju
 • Ustrój – monarchia konstytucyjna (część Zjednoczonych Emiratów Arabskich)
 • Głowa państwa – emir Muhammad ibn Raszid al-Maktum
 • Powierzchnia – 3 885 km2 (powierzchnia naturalnego lądu należącego do emiratu) lub 4 114 km2 (powierzchnia uwzględniająca sztuczne wyspy)
 • Liczba ludności – 1 770 553 osoby wg spisu ludności z 2008 r.
 • Gęstość zaludnienia – 336 osób/km2
 • Stolica i największe miasto emiratu – Dubaj
 • Waluta – dirham (AED)
 • Język urzędowy – arabski
 • Inne używane języki – angielski, hindi, urdu, perski, niemiecki
 • Oficjalna religia – islam

Dubaj – turystyka i atrakcje

88
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Dubaj – turystyka i atrakcje5.00 out of 50 based on 1 voters.


Dubaj kojarzy nam się z rajskim zakątkiem świata, tak odmiennym od otaczającej nas rzeczywistości, że wręcz nierealnym. Do naszych uszu dochodzą informacje o bajecznych krajobrazach, sztucznych wyspach, bezcłowym raju zakupowym, wielkich imprezach sportowych, odważnych projektach budowlanych, a nawet... podwodnych hotelach. Tymczasem od Dubaju dzieli nas jedynie 6 godzin bezpośredniego lotu. Czy nie warto na własne oczy przekonać się o wszystkich jego wspaniałościach?

Dubaj | Dubaj – rajski zakątek świata
Dubaj | Dubaj – rajski zakątek świata (by barunpatro )

Dubaj jest jednym z miast Emiratów Arabskich – państwa położonego na Półwyspie Arabskim (w jego wschodniej części), oblanego wodami zatoki Perskiej i Ormiańskiej. Dubaj jest także stolicą emiratu noszącego tę samą nazwę. 

Czym jest emirat?

Dubaj jest częścią, czyli jednym z siedmiu emiratów, tworzących państwo o nazwie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Bliskowschodni emirat jest czymś na kształt znanego nam dobrze księstwa. Najczęściej jest to prowincja znajdująca się we władzy emira. Emirat może być albo niepodległym państwem albo łączyć się z kilkoma innymi emiratami federalnymi w ramach jednego państwa.