Mniejszości religijne w Dubaju

15 maj 2013.

200
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Mniejszości religijne w Dubaju4.67 out of 50 based on 12 voters.


Pod względem religijnym, Dubaj jest najbardziej tolerancyjnym emiratem. Ze względu na mnogość emigrantów z różnych krajów, wyznających różne religie, rząd musiał przystosować prawo do potrzeb tak znaczących mniejszości wyznaniowych. Jest to jedyny emirat, gdzie znajdziemy nie tylko chrześcijańskie kościoły, ale nawet świątynie hinduistyczne.

Dubaj | Według danych, około 5% mieszkańców ZEA to katolicy
Dubaj | Według danych około 5% mieszkańców ZEA to katolicy (by mcaven )

Statystyki

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie istnieją oficjalne statystyki dotyczące liczby wyznawców innych religii niż islam. Obywatelami ZEA mogą być jedynie „tubylcy” i tylko ich obejmuje się w takich statystykach. Wszyscy obywatele są muzułmanami (w większości sunnitami). Przyjezdni natomiast – w dużej części wyznawcy innych religii – nie mogą otrzymać obywatelstwa i nie są też obejmowani żadnymi oficjalnymi statystykami.

Dane nieoficjalne szacują, iż ok. 15-17% ludności mieszkającej w ZEA to wyznawcy hinduizmu, 4-5% to buddyści, 5% - chrześcijanie (katolicy), natomiast ok. 5% - wyznawcy innych odłamów chrześcijaństwa oraz innych religii, w tym sikhowie. Statystyki, nawet nieoficjalne, nie obejmują osób przyjeżdżających do ZEA na krótki okres czasu.

Dane te tyczą się całej ludności Emiratów. W Dubaju stosunek liczby wyznawców innych religii do liczby muzułmanów jest jeszcze wyższy.

Dubaj | Pod względem religijnym, Dubaj jest najbardziej tolerancyjnym emiratem
Dubaj | Pod względem religijnym Dubaj jest najbardziej tolerancyjnym emiratem (by howard_roark )

Swoboda religijna

Wyznawcy religii innych niż islam mogą w Dubaju praktykować swoją religię i wznosić swoje świątynie, a także posiadać własne cmentarze. Ugrupowania religijne mają prawo do działalności publicznej, aczkolwiek nie wolno im propagować literatury religijnej ani nawoływać muzułmanów do zmiany wiary. Jest to uznawane za działalność na szkodę islamu i grozi za to kara więzienia lub deportacja.

Dubaj jest jedynym emiratem, na którego terenie swoje świątynie mają wyznawcy hinduizmu i sikhizmu. Na obszarze emiratu obowiązuje ustawa o tolerancji wobec wyznawców religii politeistycznych (szacunek dla religii monoteistycznych nakazuje sam islam).

Na terenie Dubaju znajdują się kościoły rzymskokatolickie, grekokatolickie oraz zbory protestanckie.

Jedynym kościołem katolickim, w którym można otrzymać katolicki ślub, jest St. Mary’s Church.

Jedyną kwestią religijno-narodowościową, której poruszania należy unikać w obecności mieszkańców Emiratu jest temat Żydów. ZEA nie uznają państwa Izrael.

Dubaj | Na obszarze emiratu obowiązuje ustawa o tolerancji wobec wyznawców religii politeistycznych
Dubaj | Na obszarze emiratu obowiązuje ustawa o tolerancji wobec wyznawców religii politeistycznych (by pete_the_painter )