Położenie i warunki naturalne Dubaju

15 maj 2013.

96
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.20 na 5)
Położenie i warunki naturalne Dubaju4.20 out of 50 based on 15 voters.


Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta znajduje się natomiast pomiędzy eksklawą należącą do Omanu a dwoma innymi emiratami: Adżmanem oraz Ras al-Chajmą.

Dubaj | Piasek pustyni jest biały, czysty i gładki
Dubaj | Piasek pustyni jest biały, czysty i gładki (by HooLengSiong )

Warunki naturalne

Dubaj położony jest głównie na terenie wybitnie nizinnym, zaledwie 16 m nad poziomem morza. Emirat leży w dużej części w obrębie pustyni Ar-Rub’ al-Khali (Ar-Rab al-Chali), największej na świecie pustyni piaszczystej. Piasek tutaj jest biały, czysty i gładki; składa się głównie z skruszonych do formy drobinek muszli i korali.

Krajobraz Dubaju jest bardziej urozmaicony niż krajobraz południowej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zobaczyć tu można nie tylko pustynie piaszczyste. W południowej części emiratu występują też pustynie żwirowe, natomiast na wschodzie, blisko wybrzeża, zobaczymy pokryte skorupą solną równiny nadmorskie, znane miejscowym pod nazwą „sabkha” („sebcha”). Dalej na wschód rozciąga się pas wielkich wydm,  które na granicach emiratu przybierają czerwonawą barwę za sprawą zawartego w piasku tlenku żelaza.

Wzdłuż granicy dubajskiej enklawy Hatta i Omanu ciągnie się pasmo gór Al-Hadżar, osiągających na terenie Dubaju średnią wysokość 1300-1500 m. n.p.m. Między szczytami Al-Hadżar ciągną się wąwozy; można tu też znaleźć naturalne oczka wodne.

Dubaj | Wybrzeże Dubaju
Dubaj | Wybrzeże Dubaju (by utpalnath )

Dubaj jest krajem niezbyt zasobnym w wodę. Nie ma sieci rzecznej, a i choć na terenie ZEA występują oazy, żadna z nich nie leży na terytorium Dubaju.

Emirat posiada naturalną, niewielką słoną zatoczkę; pogłębioną tak, aby mogła służyć jako port również dla większych statków. Zatoczka dzieli miasto Dubaj na dwie części: Dejrę oraz Bur Dubaj.

Dubaj jest rejonem stabilnym pod względem sejsmicznym; nie występuje tu niebezpieczeństwo trzęsień ziemi. Według ekspertów, emiratowi nie zagraża również tsunami, gdyż Zatoka Perska jest zbyt płytka, aby jej wody mogły wytworzyć tak ogromną falę.

Dubaj | Krajobraz Dubaju jest bardzo urozmaicony
Dubaj | Krajobraz Dubaju jest bardzo urozmaicony (by indy138 )