Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka

24 październik 2013.

212
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.40 na 5)
Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka4.40 out of 50 based on 5 voters.


Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów. Ustrój poszczególnych emiratów, a więc także i Dubaju, to monarchia konstytucyjna (dziedziczna monarchia absolutna). Od 1833 r. Dubaj jest rządzony przez rodzinę al-Maktum. Od 2006 r. władzę sprawuje szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, który jest jednocześnie wiceprezydentem i premierem ZEA.

Dubaj | Prawo Dubaju oparte jest na szariacie
Dubaj | Prawo Dubaju oparte jest na szariacie (by wattsdave )

Prawo

Prawo Dubaju oparte jest na szariacie, prawie muzułmańskim. Kodeks karny jest bardzo surowy. Na przykład, za posiadanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Zakazany jest homoseksualizm (w Dubaju karany pozbawieniem wolności, w mniej liberalnych emiratach za stosunek homoseksualny grozi nawet kara śmierci) oraz stosunki pozamałżeńskie (również karane więzieniem).

Ograniczone są prawa kobiet. Panie nie mają jednak obowiązku zakrywania włosów czy noszenia muzułmańskich strojów okrywających większość ciała. Dubaj, obok Abu Zabi, należy do najbardziej pod tym względem liberalnych emiratów.

W rządzie ZEA zasiadają dwie panie; kandydowały one również do Federalnej Rady Narodowej (opiniodawczego organu ustawodawczego); jedna z nich została wybrana do składu Rady. Kobiety nie mają jednak czynnego prawa wyborczego.

Od 2005 r. połowa deputowanych do Federalnej Rady Narodowej pochodzi z wyborów powszechnych.

Dubaj | Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów
Dubaj | Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów (by abzisse )

Polityka zagraniczna Emiratów

Podobnie jak większość krajów arabskich, ZEA nie uznają państwa Izrael.

W czasie zimnej wojny państwo skłaniało się ku związkom z blokiem komunistycznym. W latach 90. nastąpił zwrot i nakierowanie polityki zagranicznej na Stany Zjednoczone oraz Europę Zachodnią.

Po zamachach z 11 września 2001 r. ZEA zobowiązały się do pomocy w poszukiwaniu członków Al-Kaidy. Zmieniły również oficjalny stosunek do rządów talibów w Afganistanie (wcześniej jako jedno z nielicznych państw świata uznawały te rządy za prawomocne).

Problemy na arenie międzynarodowej

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają określonych ostatecznie granic z Omanem i Arabią Saudyjską. Granica z Arabią Saudyjską przebiega zgodnie z porozumieniem z 1974 r.; z Omanem ZEA nie podpisały żadnego porozumienia.

1993 r. wybuchł konflikt z Iranem o wyspę Abu Musa na Zatoce Perskiej. Wyspa ta jest istotna ze względów strategicznych, ponieważ można z jej terytorium kontrolować wejście do zatoki.

Dubaj | Kodeks karny w Dubaju jest bardzo surowy
Dubaj | Kodeks karny w Dubaju jest bardzo surowy (by nicocrisafulli )

Prawa człowieka

Artykuł 25. konstytucji Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapewnia równe traktowanie ludzi bez względu na ich przynależność rasową, religijną, narodowościową i społeczną. Emiraty odznaczają się także znaczną wolnością wyznania oraz słowa, w porównaniu z innymi państwami regionu. Mimo to słyszy się o łamaniach praw człowieka również i w tym kraju.

Raporty organizacji Human Rights Watch wskazują na nieludzkie warunki mieszkania i pracy wielu imigrantów-robotników zatrudnionych w Dubaju.

Krytyce podlega również często sytuacja kobiet oraz nierówna pozycja kobiet i mężczyzn wobec prawa (na przykład głośny przypadek aresztowania zgwałconej kobiety pod zarzutem „stosunków pozamałżeńskich”). Mimo to sytuacja kobiet w Dubaju i w innych emiratach jest o wiele korzystniejsza niż w wielu innych krajach regionu. Poziom wykształcenia kobiet jest dość wysoki.

Dubaj | Dubaj odznacza się także znaczną wolnością wyznania oraz słowa
Dubaj | Dubaj odznacza się także znaczną wolnością wyznania oraz słowa (by trec_lit )