Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka

212
com_content.category
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka4.75 out of 50 based on 4 voters.


Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów. Ustrój poszczególnych emiratów, a więc także i Dubaju, to monarchia konstytucyjna (dziedziczna monarchia absolutna). Od 1833 r. Dubaj jest rządzony przez rodzinę al-Maktum. Od 2006 r. władzę sprawuje szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, który jest jednocześnie wiceprezydentem i premierem ZEA.

Dubaj | Prawo Dubaju oparte jest na szariacie
Dubaj | Prawo Dubaju oparte jest na szariacie (by wattsdave )

Prawo

Prawo Dubaju oparte jest na szariacie, prawie muzułmańskim. Kodeks karny jest bardzo surowy. Na przykład, za posiadanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Zakazany jest homoseksualizm (w Dubaju karany pozbawieniem wolności, w mniej liberalnych emiratach za stosunek homoseksualny grozi nawet kara śmierci) oraz stosunki pozamałżeńskie (również karane więzieniem).

Ograniczone są prawa kobiet. Panie nie mają jednak obowiązku zakrywania włosów czy noszenia muzułmańskich strojów okrywających większość ciała. Dubaj, obok Abu Zabi, należy do najbardziej pod tym względem liberalnych emiratów.

Historia Dubaju w pigułce

188
com_content.category
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Historia Dubaju w pigułce5.00 out of 50 based on 3 voters.


Przez długie wieki Dubaj był wioską rybacką, znaną przede wszystkim z połowu pereł. Błyskawiczny rozwój miasta przypada dopiero na okres ostatnich stu lat, które pokazały, że z niewielkiego miasteczka można uczynić jedną z najnowocześniejszych metropolii świata.

Dubaj | Widok na starą część Dubaju
Dubaj | Widok na starą część Dubaju (by sackerman519 )

Historia najdawniejsza

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Emiratu Dubaju datuje się na ok. 3000 lat przed Chrystusem. Obszary te zamieszkiwali wówczas koczowniczy pasterze bydła.

W III w. n.e. tereny dzisiejszych ZEA zostały opanowane przez perskich Sasanidów. Pozostały pod panowaniem Persów do VII w., kiedy to podbite zostały przez arabskich Omajjadów oraz zislamizowane.

Gospodarka Dubaju

213
com_content.category
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Gospodarka Dubaju5.00 out of 50 based on 3 voters.


Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najprężniej rozwijających się i najbogatszych państw zachodniej Azji. Sam Dubaj jest najczęściej wspominanym i najlepiej rozpoznawalnym miastem Emiratów, które osiągnęło ogromny sukces gospodarczy w błyskawicznym tempie.

Dubaj | Do głównych towarów importowanych przez ZEA należą: żywność, maszyny i pojazdy, gotowe produkty i urządzenia, chemikalia
Dubaj | Do głównych towarów importowanych przez ZEA należą: żywność, maszyny i pojazdy, gotowe produkty i urządzenia, chemikalia (by womeos )

Perły i ropa

Przemiana Zjednoczonych Emiratów Arabskich z grupy niewielkich, niezbyt znaczących i mało zamożnych księstw w nowoczesne państwo o wysokim standardzie życia to dzieło ostatnich 40 lat. 33% wartości PKB kraju pochodzi z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego – głównych źródeł bogactwa Emiratów.

Sam Dubaj również zawdzięcza ogromne przyspieszenie tempa rozwoju odkryciu złóż ropy naftowej. Z portu handlowego, znanego przede wszystkim z połowu pereł – tradycyjnego i najistotniejszego źródła dochodów tego rejonu od wieków – Dubaj przeistoczył się w wielokulturowe, nowoczesne miasto, wyjątkowo prężnie rozbudowujące się i bijące rekordy Guinnessa.