Parki i ogrody zoologiczne Dubaju

01 czerwiec 2013.

187
com_content.article
(16 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Parki i ogrody zoologiczne Dubaju4.75 out of 50 based on 16 voters.


Władze Dubaju dbają, aby w mieście nie brakowało terenów zielonych, co czyni je nie tylko nowoczesną metropolią, ale również oazą na pustyni.

Dubaj | Park Safa
Dubaj | Park Safa (by bettyx1138 )

Park Safa

Pierwotnie obszar tego parku zamieszkiwali nielegalni imigranci z Azji Południowej, tworząc swego rodzaju slumsy. Mieszkali w prowizorycznych domkach, bez dostępu do bieżącej wody. Imigranci przenieśli się z obszaru przeznaczonego pod park po udzieleniu im amnestii przez władze Dubaju w latach 80.

Dzisiaj park mieści się niemalże w centrum miasta i zajmuje powierzchnię 64 hektarów. Na jego terenie znajdują się 3 jeziora, niewielki las oraz wzgórze, z którego można podziwiać panoramę parku. Ze wzgórza tryska wodospad; wpada on do największego jeziora. 80% powierzchni parku zajmują trawniki. Żyje tu ok. 200 gatunków ptaków i rosną liczne drzewa i krzewy.

Park oferuje liczne atrakcje dla dzieci, m.in. gry, małe pociągi kursujące po parku, a także miejsce, gdzie dzieci poznają zasady ruchu drogowego używając samochodów na baterie.

Można tu również wynająć czteroosobowe rowery do przejażdżki po parku.

Park otwarty jest codziennie, w godzinach od 8:00 do 23:00.

Dubaj | Piątkowe popołudnie z parku Jumeirah Beach
Dubaj | Piątkowe popołudnie z parku Jumeirah Beach (by petjam )

Park Mushrif

Jest to największy park w Dubaju. Zajmuje powierzchnię ponad 500 hektarów i znajduje się we wschodniej części miasta. Został założony w 1980 r. Jest to „park pustynny”, którego dużą powierzchnię zajmują piaskowe wydmy, a raz po raz napotykamy wśród nich „oazy” – wyspy zieleni.

Na terenie parku znajduje się m.in. World Village – kolekcja modeli domów, prezentująca architekturę z całego świata. Znajdziemy też tu plac zabaw dla dzieci, kort tenisowy, basen, wiele miejsc na piknik i na grilla.

Park otwarty jest codziennie, od 8:00 do 23:00.

Dubaj | Beach Park -
Dubaj | Dżumeirah Beach Park - "park plażowy" (by travelourplanet )

Dżumeirah (Jumeirah) Beach Park

Ten „park plażowy” został założony w 1989 r. i stanowi jedną z turystycznych atrakcji Dubaju. Ma powierzchnię 13 hektarów. Park otwarty jest od 8:00 do 23:00. Warto zapoznać się dokładniej z szczegółami funkcjonowania parku, gdyż w niektóre dni jest on otwarty tylko dla kobiet i dzieci.

Wstęp na plażę jest bezpłatny – i w związku z tym jest ona zawsze zatłoczona. Można tu znaleźć kawiarnię i jedzenie typu fast food, miejsce do grillowania, plac zabaw dla dzieci, przebieralnię, boiska do siatkówki i miejsce do wspinaczki.

Dubaj | Wstęp na Dżumeirah Beach Park jest bezpłatny
Dubaj | Wstęp na Dżumeirah Beach Park jest bezpłatny (by markmatson )

Al Mamzar Beach Park

Al Mamzar to dobre rozwiązanie dla osób, które czują się znużone w zatłoczonym Dżumeirah Beach Park. Można tu znaleźć spokojne, ciche miejsce (może z wyjątkiem piątku, który jest dniem wolnym od pracy).

Creekside Beach Park

Park ten położony jest w zachodniej części miasta i stanowi oazę zieleni pośród nowoczesnej, zabudowy. Zajmuje powierzchnię 96 hektarów. Oferuje miejsca piknikowe, kursy gry w golfa, a także atrakcje dla dzieci.

Znajduje się tu również amfiteatr.

Dubajski ogród zoologiczny – kontrowersje

Dubajskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na Półwyspie Arabskim. Zostało założone w 1967 r. w Dżumeirah i przez pierwsze kilka lat istnienia znajdowało się w nim jedynie kilka gatunków zwierząt. Ogród poddano przebudowie i remontowi w latach 1986-1989.

Dubaj | Dubajskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na Półwyspie Arabskim
Dubaj | Dubajskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na Półwyspie Arabskim (by markmatson )

W zoo zobaczyć można przedstawicieli ok. 230 gatunków zwierząt, m.in. tygrysa bengalskiego i syberyjskiego, arabskiego żbika, lwa, jaguara, pumę, arabskiego wilka, lisy, goryla, żyrafę, strusia, papugi, orła przedniego, różne gatunki małp, liczne gady.

Ostatnimi laty o dubajskim zoo głośno jest jednak nie z powodu bogactwa hodowanych tam gatunków zwierząt, ale ze względu na złe warunki, w jakich te zwierzęta żyją. Nie tylko organizacje broniące praw zwierząt, ale nawet wiele stron turystycznych i hoteli namawia do bojkotu tej placówki, gdyż klatki, w których trzymane są zwierzęta, są niejednokrotnie tak małe, że ledwo pozwalają na poruszanie się.

Problem przepełnionego, ciasnego dubajskiego zoo miał rozwiązać nowy ogród zoologiczny, większy i bardziej nowoczesny. 14 maja 2012 r. ogłoszono, że nowe zoo zostanie otwarte w ciągu dwóch najbliższych lat.