Fauna Dubaju

24 maj 2013.

184
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Fauna Dubaju4.67 out of 50 based on 9 voters.


Najliczniejsze populacje zwierząt w Dubaju skupiają się na wybrzeżu i w płytkich przybrzeżnych wodach. Ten niewielki pas terenu charakteryzuje się bogactwem gatunków ryb i ptaków. Jednak również gorąca, sucha i uboga w roślinność pustynia jest zamieszkana przez rozmaite gatunki zwierząt.

Dubaj | Dubaj zamieszkiwany jest przez rozmaite gatunki zwierząt
Dubaj | Dubaj zamieszkiwany jest przez rozmaite gatunki zwierząt (by fiverlocker )

Ssaki

Ssaki zamieszkujące pustynię Ar-Rub’ al-Khali to wyspecjalizowane gatunki, które przystosowały się do życia w środowisku ubogim w wodę i pożywienie. Wiele z nich prowadzi nocny tryb życia, gdyż nocą na pustyni temperatura gwałtownie spada. W ciągu dnia liczne zwierzęta chowają się w cieniu nielicznych akacji czy w wykopanych przez siebie kryjówkach.

Do zwierząt charakterystycznych dla pustyń Dubaju należy m.in. oryks arabski – gatunek antylopy występujący niegdyś na obszarach pustynnych i stepowych całego Półwyspu Arabskiego. Ssak ten w stanie dzikim wyginął na początku lat 70., ale przetrwały osobniki z ogrodów zoologicznych. Dzięki nim udało się odtworzyć część populacji i rozpocząć reintrodukcję.

Do innych pustynnych roślinożerców należą bardzo już rzadkie koziorożce nubijskie czy pustynne zające.

Dubaj | Pliszka siwa
Dubaj | Pliszka siwa (by kkoshy )

Charakterystycznymi dla pustynnej fauny Dubaju drapieżnikami są karakale (średniej wielkości koty zwane rysiami stepowymi ze względu na pędzelki futra na uszach), hieny pręgowane, fenki (wielkouche lisy pustynne), koty arabskie (niewielki, wielkouchy gatunek z rodziny kotów). Owadami żywią się pustynne jeże.
Pięknym, ale rzadko już występującym dużym drapieżnikiem jest lampart arabski.

Małe drapieżniki, takie jak koty arabskie i fenki mogą przeżyć bez wody, czerpiąc wystarczającą ilość płynu z upolowanych zwierząt.

Na całym Półwyspie Arabskim powszechnie występują wielbłądy.

W wodach Zatoki Perskiej żyją delfiny i diugonie (zwane krowami morskimi); niekiedy pojawiają się i wieloryby.

Ptaki

Większość ptactwa zamieszkującego tereny Emiratu Dubaju występuje blisko wybrzeża Zatoki Perskiej. Są to przede wszystkim ptaki migrujące. Liczne i różnorodne ptaki przylatują w pobliże zatoczki przecinającej miasto Dubaj. Naliczono tu aż 500 różnych gatunków.

Ptaki zamieszkują również tereny pustyni, choć jest ich tam o wiele mniej. Jednym z gatunków pustynnych jest hubara saharyjska, ptak z rodziny dropi. Do czołowych ptaków drapieżnych należą sokoły.

Dubaj | Najpopularniejszych pustynnym zwierzęciem są wielbłądy
Dubaj | Najpopularniejszych pustynnym zwierzęciem jest wielbłąd (by stevebrownd50 )

Gady

Pustynia jest domem dla stosunkowo wielu gatunków gadów. Powszechnie występują węże i jaszczurki. Część spośród gatunków węży jest jadowita, warto więc zachować na pustyni czujne oko.

Szczególnie licznymi jaszczurkami są gekony, które spotkać można nie tylko w naturze, ale i w mieście.

W wodach Zatoki Perskiej żyją różne gatunki żółwi morskich, w tym dwa rzadkie, wpisane na listę zwierząt zagrożonych: żółw szylkretowy oraz żółw zielony. Wody te zamieszkują też węże morskie.

Ryby

W wodach Zatoki Perskiej żyje ponad 300 gatunków ryb. Są to przede wszystkim niewielkie ryby tropikalne, ale występują również nieco większe ryby drapieżnie (np. z rodziny okoniowatych), a także rekiny.

Najbardziej znaną rodzimą rybą jest gatunek zwany hammour z rodziny strzępielowatych.

Dubaj | Na zdjeciu: dość nietypowy przedstwiciel dubajskiej fauny - zwierzątko hotelowe
Dubaj | Na zdjeciu: dość nietypowy przedstwiciel dubajskiej fauny - zwierzątko hotelowe (by sackerman519 )

Bezkręgowce

Na pustyni warto zachować czujność i uważać na skorpiony i pająki. Bardziej urodziwe i niegroźne gatunki bezkręgowców spotkamy w morzu. Są to m.in. koralowce i meduzy.

Z drobnych owadów w Dubaju występują mrówki i komary. Pojawiają się zimą (latem jest zbyt gorąco). Głównym sojusznikiem w walce z komarami jest gekon. Ta wszędobylska mała jaszczurka chętnie wchodzi do domów, nawet w centrum miasta.