Roślinność i uprawy w Dubaju

01 czerwiec 2013.

98
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 4.14 na 5)
Roślinność i uprawy w Dubaju4.14 out of 50 based on 7 voters.


Emirat Dubaju charakteryzuje się niezbyt bogatą szatą roślinną ze względu na suchy klimat i ubogie gleby. Jedynie rośliny przystosowane do przetrwania długich okresów suszy spotyka się na pustyni. Więcej roślinności zobaczymy nad wybrzeżem Zatoki Perskiej, a zwłaszcza w samym mieście, objętym intensywnym programem zazieleniania.

Dubaj | W rejonie Dubaju naliczono aż 3500 gatunków roślin endemicznych
Dubaj | W rejonie Dubaju naliczono aż 3500 gatunków roślin endemicznych (by dodongjan )

Roślinność pustynna

Dwie grupy roślin charakterystyczne są dla suchego klimatu pustynnego: kserofity, czyli rośliny sucholubne, oraz rośliny efemeryczne, które potrafią błyskawicznie się pojawić i bardzo szybko przejść cały swój cykl rozwojowy.

Rośliny efemeryczne pojawiają się po rzadkich, nagłych pustynnych deszczach. Muszą przejść cały cykl rozwojowy dopóki woda nie wyschnie, a następnie giną. Nasiona tych roślin czekają w ziemi na kolejny deszcz.

Na pustyni powszechne są suchorośla, trawy i kolczaste krzewy, takie jak akacja czy kwitnące drzewo Prosopis cineraria (drzewo ghaf) z rodziny bobowatych. Na solnych sabkhach występują pustynne hiacynty. Miejscami pojawiają się i inne rośliny – palmy daktylowe czy odporna na suszę i wysokie temperatury miodla indyjska. Z drzew importowanych można spotkać eukaliptusa.

W rejonie Dubaju naliczono aż 3500 gatunków roślin endemicznych.

Dubaj | Jedną z głownych upraw w rejonie Dubaju są daktyle
Dubaj | Jedną z głownych upraw w rejonie Dubaju są daktyle (by indy138 )

Miasto

O wiele więcej palm niż na pustynnych równinach spotkać można w mieście Dubaj. Znajdują się tu ogrody i skwery pełne tych oraz innych roślin charakterystycznych dla okolic podzwrotnikowych.

Władze Dubaju zaangażowanie są w program zazieleniania miasta, które stało się pełne drzew, ozdobnych krzewów oraz kolorowych kwiatów.

Daktyle to jedna z głównych upraw rejonu Dubaju.

Dubaj | O wiele więcej palm niż na pustynnych równinach spotkać można w mieście Dubaj
Dubaj | O wiele więcej palm niż na pustynnych równinach spotkać można w mieście Dubaj (by dodongjan )