Ras al-Khor Wildlife Sanctuary

21 maj 2013.

100
com_content.article
(23 razy zagłosowano, średnia ocena 4.57 na 5)
Ras al-Khor Wildlife Sanctuary4.57 out of 50 based on 23 voters.


Ras al-Khor to rezerwat przyrody chroniący obszary podmokłe wybrzeży Dubaju: żyjące tam zwierzęta oraz ich naturalne środowisko. Niezwykłą cechą rezerwatu jest to, że znajduje się on w otoczeniu obszaru zurbanizowanego.

Dubaj | W Ras al-Khor żyje około 500 flamingów różowych
Dubaj | W Ras al-Khor żyje około 500 flamingów różowych (by mattyfioner )

Powstanie rezerwatu

Rezerwat Ras al-Khor powstał na terenie Dubaju w związku z podpisaniem przez Zjednoczone Emiraty Arabskie konwencji ramsarskiej – układu dotyczącego ochrony obszarów wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Konwencja została podpisana przez pierwszych sygnatariuszy w irańskim kurorcie Ramsar w 1971 r., a weszła w życie w roku 1975. ZEA podpisały konwencję 29 grudnia 2007 r.

Rezerwat Ras al-Khor znajduje się nad niewielką zatoczką (w języku angielskim znaną jako Dubai Creek), dzielącą miasto Dubaj na dwa sektory. Tereny objęte ochroną zajmują powierzchnię 620 hektarów.

Władze miasta Dubaj zadbały o ochronę pierwszego w kraju miejsca wpisanego na listę konwencji ramsarskiej. Rezerwat odgrodzono od zurbanizowanej części miasta, a na jego terenie postawiono 3 schronienia dla ptaków. Podczas budowy obiektów dla ptaków na terenie rezerwatu władze Dubaju współpracowały z międzynarodową fundacją na rzecz ochrony przyrody WWF.

Dubaj | Rycyki w locie
Dubaj | Rycyki w locie (by ferranp )

Warunki naturalne, fauna i flora Ras al-Khor

Obszar rezerwatu obejmuje namorzyny i nadbrzeżne tereny zalewowe, niewielkie laguny i sadzawki, sebchy (tereny pokryte skorupą solną) oraz kilka wysepek.

Na terenie Ras al-Khor występuje około 500 różnych gatunków roślin i zwierząt. Miejsce to jest znane szczególnie z mnogości ptactwa, zwłaszcza że okolice Ras al-Khor to stacja docelowa wielu ptaków migrujących sezonowo z obszarów Afryki i Azji. W „szczycie sezonu” przebywa tu 20 tysięcy ptaków należących do 67 różnych gatunków. Ras al-Khor jest ponadto domem dla licznych ryb, skorupiaków i ssaków.

Ptakiem odgrywającym rolę „logo” projektu ochrony Ras al-Khor jest flaming różowy. Żyje tu około 500 tych zwierząt.

Dubaj | Paw indyjski
Dubaj | Paw indyjski (by kuribo )

Innymi ptakami regularnie odwiedzającymi Ras al-Khor są między innymi: rybitwa wielkodzioba, szczudłak zwyczajny, pliszka cytrynowa, dudek zwyczajny, zimorodek zwyczajny, bekas kszyk, błotniak stawowy, mewa siodłata, czapla biała, paw indyjski, bączek zwyczajny, kaczka krzyżówka, rybołów, kormoran arabski, czapla rafowa.

Ptasie schronienia są otwarte dla odwiedzających; wstęp jest bezpłatny.