Roślinność i uprawy w Dubaju

98
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Roślinność i uprawy w Dubaju0 out of 50 based on 0 voters.


Emirat Dubaju charakteryzuje się niezbyt bogatą szatą roślinną ze względu na suchy klimat i ubogie gleby. Jedynie rośliny przystosowane do przetrwania długich okresów suszy spotyka się na pustyni. Więcej roślinności zobaczymy nad wybrzeżem Zatoki Perskiej, a zwłaszcza w samym mieście, objętym intensywnym programem zazieleniania.

Dubaj | W rejonie Dubaju naliczono aż 3500 gatunków roślin endemicznych
Dubaj | W rejonie Dubaju naliczono aż 3500 gatunków roślin endemicznych (by dodongjan )

Roślinność pustynna

Dwie grupy roślin charakterystyczne są dla suchego klimatu pustynnego: kserofity, czyli rośliny sucholubne, oraz rośliny efemeryczne, które potrafią błyskawicznie się pojawić i bardzo szybko przejść cały swój cykl rozwojowy.

Rośliny efemeryczne pojawiają się po rzadkich, nagłych pustynnych deszczach. Muszą przejść cały cykl rozwojowy dopóki woda nie wyschnie, a następnie giną. Nasiona tych roślin czekają w ziemi na kolejny deszcz.

Fauna Dubaju

184
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Fauna Dubaju0 out of 50 based on 0 voters.


Najliczniejsze populacje zwierząt w Dubaju skupiają się na wybrzeżu i w płytkich przybrzeżnych wodach. Ten niewielki pas terenu charakteryzuje się bogactwem gatunków ryb i ptaków. Jednak również gorąca, sucha i uboga w roślinność pustynia jest zamieszkana przez rozmaite gatunki zwierząt.

Dubaj | Dubaj zamieszkiwany jest przez rozmaite gatunki zwierząt
Dubaj | Dubaj zamieszkiwany jest przez rozmaite gatunki zwierząt (by fiverlocker )

Ssaki

Ssaki zamieszkujące pustynię Ar-Rub’ al-Khali to wyspecjalizowane gatunki, które przystosowały się do życia w środowisku ubogim w wodę i pożywienie. Wiele z nich prowadzi nocny tryb życia, gdyż nocą na pustyni temperatura gwałtownie spada. W ciągu dnia liczne zwierzęta chowają się w cieniu nielicznych akacji czy w wykopanych przez siebie kryjówkach.

Ras al-Khor Wildlife Sanctuary

100
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Ras al-Khor Wildlife Sanctuary0 out of 50 based on 0 voters.


Ras al-Khor to rezerwat przyrody chroniący obszary podmokłe wybrzeży Dubaju: żyjące tam zwierzęta oraz ich naturalne środowisko. Niezwykłą cechą rezerwatu jest to, że znajduje się on w otoczeniu obszaru zurbanizowanego.

Dubaj | W Ras al-Khor żyje około 500 flamingów różowych
Dubaj | W Ras al-Khor żyje około 500 flamingów różowych (by mattyfioner )

Powstanie rezerwatu

Rezerwat Ras al-Khor powstał na terenie Dubaju w związku z podpisaniem przez Zjednoczone Emiraty Arabskie konwencji ramsarskiej – układu dotyczącego ochrony obszarów wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Konwencja została podpisana przez pierwszych sygnatariuszy w irańskim kurorcie Ramsar w 1971 r., a weszła w życie w roku 1975. ZEA podpisały konwencję 29 grudnia 2007 r.