Klimat i pogoda w Dubaju

24 maj 2013.

97
com_content.article
(18 razy zagłosowano, średnia ocena 4.56 na 5)
Klimat i pogoda w Dubaju4.56 out of 50 based on 18 voters.


Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C! Podróżnik odwiedzający ten emirat w najbardziej ekstremalnej porze roku powinien być świadom również bardzo wysokiej wilgotności powietrza, która czyni upał jeszcze bardziej dokuczliwym.

Dubaj | Zimną, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 23°C
Dubaj | Zimną, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 23°C (by sackerman519 )

Klimat Dubaju

Emirat Dubaju leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Lato jest tu bardzo gorące, suche i wietrzne; średnia temperatura lipca i sierpnia w ciągu dnia to 40-42°C. Nocą nadal jest gorąco – słupek rtęci spada wówczas do 30°C. Rekordowa temperatura odnotowana w Dubaju wynosiła 49°C.

Zima jest chłodniejsza, ale krótka. Temperatura w ciągu dnia w mieście Dubaj wynosi wówczas średnio 23°C, a nocą spada do ok. 14°C. Na pustyni jest chłodniej; średnia dzienna temperatura wynosi tam 5°C.

Choć Dubaj to kraina przede wszystkim pustynna, nie jest tu aż tak sucho jak chociażby w Egipcie. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci zanotowano wręcz wzrost opadów, których roczna suma wynosi obecnie średnio 150 mm.

Dla Dubaju typowe są nieregularne, krótko trwające opady. Występują one głównie w okresie od grudnia do marca. Jest to również czas najchłodniejszy i najbardziej polecany na wyprawę do emiratu. Warto rozważyć również wczesną wiosnę oraz późną jesień, kiedy temperatury oscylują między 25 a 30°C.

Dubaj | Dubaj z lotu ptaka
Dubaj | Dubaj z lotu ptaka (by thetravelguru )

Pogoda w poszczególnych miesiącach

Styczeń

Średnia temperatura wynosi 24°C (z wyjątkiem pustyni). Podobna jest temperatura wody. Możliwe są opady deszczu w wysokości ok. 10 mm, ale występują one średnio dwa razy w ciągu miesiąca.

Luty

Jest to najbardziej „deszczowy” miesiąc w Dubaju; mogą pojawić się opady w wysokości 35 mm. Średnia temperatura powietrza to 25°C, natomiast wody – 22°C.

Marzec

Średnia temperatura powietrza w marcu wynosi 28°C; jest umiarkowanie gorąco i średnio wilgotno. Temperatura wody wynosi wciąż ok. 23°C. Możliwe są opady – średnio 27 mm; zwykle występują 4 razy w ciągu miesiąca.

Kwiecień

Temperatura powietrza przekracza 30 stopni – wynosi średnio 33°C. Średnia suma opadów to już tylko 8 mm, przy czym pada zwykle dwa razy w ciągu miesiąca. Temperatura wody wzrasta do 25°C.

Dubaj | Burj Al Arab o zachodzie słońca
Dubaj | Burj Al Arab o zachodzie słońca (by pete_the_painter )

Maj

W maju temperatura powietrza bardzo wzrasta i może wynosić już 39°C. Jest bardzo gorąco, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Deszcz może spaść raz w ciągu miesiąca i jest raczej symboliczny – 1 mm. Średnia temperatura wody wynosi 28°C.

Czerwiec

W czerwcu deszcz praktycznie zanika – szansa na jakiekolwiek opady jest minimalna. Nadal jest bardzo wilgotno, a temperatura powietrza rośnie i przekracza już 40°C. Temperatura wody wynosi ok. 32°C.

Lipiec

Aura lipcowa podobna jest do czerwcowej; temperatura powietrza wynosi średnio 42°C, a wody - 32°C. Brak opadów.

Sierpień

W sierpniu temperatura może jeszcze bardziej wzrosnąć; średnio wynosi 43°C. Temperatura wody utrzymuje się na stałym poziomie ok. 32°C.

Wrzesień

Temperatura powietrza nieco spada i wynosi średnio 39°C; temperatura wody jeszcze się nie zmienia.

Dubaj | Stoisko z przyprawami na jednym z dubajskich targów
Dubaj | Stoisko z przyprawami na jednym z dubajskich targów (by mckaysavage )

Październik

Średnia temperatura powietrza to 36°C, a wody – 30°C. Dopiero w październiku można powiedzieć o pewnym zelżeniu upału i nieco mniejszej wilgotności powietrza – choć nadal oba wskaźniki są wysokie.

Listopad

Temperatura powietrza zbliża się do 30°C. Woda jest przyjemnie ciepła – ma ok. 28°C. Mogą występować skąpe opady (ok. 3 mm).

Grudzień

Średnia temperatura powietrza wynosi w grudniu 26°C. Woda ma ok. 25°C. Opady są nieco większe – ok. 15 mm; występują średnio dwa razy w ciągu miesiąca.