Eksklawa Hatta

24 maj 2013.

144
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 3.78 na 5)
Eksklawa Hatta3.78 out of 50 based on 9 voters.


Rejon Hatta jest eksklawą Dubaju, czyli terytorium należącym do emiratu, ale oddzielonym od jego głównego obszaru. Otaczają go tereny należące do dwóch innych emiratów – Adżmanu i Ras al-Chajmy – oraz eksklawa Ruus al-Dżibal należąca do Omanu. Hatta jest popularnym miejscem wypoczynkowym ze względu na piękne krajobrazy oraz klimat łagodniejszy, niż w innych rejonach Dubaju.

Dubaj | Rejon Hatta jest eksklawą Dubaju
Dubaj | Rejon Hatta jest eksklawą Dubaju (by fiverlocker )

Podstawowe informacje

Hatta znajduje się w odległości ok. 115 km na wschód od miasta Dubaj. Położona jest bardzo malowniczo wśród niższych partii gór Al-Hadżar.

Ze względu na swe usytuowanie wśród pasm górskich (na większej wysokości niż inne części Dubaju) klimat jest tu chłodniejszy, a wilgotność powietrza niższa niż w innych rejonach emiratu.

Stolicą eksklawy jest miasteczko Hatta.

Przyroda

Wycieczka do eksklawy Hatta to prawdziwa odmiana pod względem krajobrazu. Z głównego obszaru Dubaju, gdzie poza miastem z jego parkami i ogrodami dominuje krajobraz pustynny wjeżdżamy na bardziej urozmaicone ziemie.

W krajobrazie dominują góry Al-Hadżar. Wśród skał znaleźć można sadzawki z wodą (wystarczająco chłodną, aby przynieść ulgę podczas upału nawet w najgorętsze, letnie dni). Czyste sadzawki są idealnym miejscem do pływania. Miłośnicy aktywnego wypoczynku zainteresują się też z pewnością wyprawą w góry.

Dubaj | Hatta jest popularnym miejscem wypoczynkowym ze względu na piękne krajobrazy oraz łagodny klimat
Dubaj | Hatta jest popularnym miejscem wypoczynkowym ze względu na piękne krajobrazy oraz łagodny klimat (by koadla )

Zwiedzanie Hatty – zabytki i skansen

Najstarszym budynkiem Hatty jest meczet Dżuma z XVII wieku. Zachowały się również dwie wieże o przeznaczeniu wojskowym, wzniesione w XVIII w.. Budowle te znajdują się w starej części miasteczka Hatta. Zobaczymy tam również tradycyjne domy.

W obrębie miasta Hatta mieści się zrekonstruowana tradycyjna wioska arabska. Pełni ona funkcję skansenu. Można tu obserwować sceny z życia codziennego mieszkańców dawnej wsi. Naprawiono nawet wymyślone już w czasach systemy nawadniające, znane jako kanat. Są to podziemne instalacje wodne, charakterystyczne dla wiosek znajdujących się na terenach półpustynnych i pustynnych. Doprowadzały wodę zarówno na użytek ludzkich domostw, jak i do nawadniania pól uprawnych.

Na terenie wioski będziemy mieli okazję zapoznać się z tajnikami tradycyjnego rękodzieła i wyrobu broni. Nie zabraknie tradycyjnych strojów, muzyki i tańca.

Dubaj | Hatta znajduje się w odległości ok. 115 km na wschód od miasta Dubaj
Dubaj | Hatta znajduje się w odległości ok. 115 km na wschód od miasta Dubaj (by xixoo )

Wypoczynek

Hatta to popularne miejsce piknikowe mieszkańców Dubaju. Można tu zobaczyć całe rodziny relaksujące się nad wodą, a także wielu zwiedzających. Miejscowi tour operatorzy organizują rozmaite wycieczki po Hatcie.

Hatta może jest wspaniałym miejscem na wycieczki i pikniki; nie znajdziemy tu jednak licznych sklepów. Pamiątki można zakupić na przydrożnym bazarze Mezereh, blisko granicy omańskiej. Sprzedawcy oferują niedrogie dywany, naczynia z terakoty, świeczniki; nierzadko jednak wyroby te nie należą do najlepszych jakościowo.