Meczet Dżumeirah

22 maj 2013.

205
com_content.article
(18 razy zagłosowano, średnia ocena 4.39 na 5)
Meczet Dżumeirah4.39 out of 50 based on 18 voters.


Meczet Dżumeirah (Jumeirah) to jedyny meczet w Dubaju, do którego wstęp mają niemuzułmanie. Udostępnienie meczetu osobom innych wyznań jest częścią programu „Otwarte drzwi, otwarte serca”.

Dubaj | Meczet Dżumeirah (Jumeirah)
Dubaj | Meczet Dżumeirah (Jumeirah) (by phareannah )

Podstawowe informacje

Meczet Dżumeirah został wybudowany w 1976 r. Wzniesiono go w stylu fatymidzkim; choć jest nowoczesną konstrukcją, przypomina wyglądem wiele zabytkowych meczetów syryjskich. Budynek posiada dwa minarety. W jego wnętrzu może się zmieścić 1300 osób.

Udostępnienie Meczetu Dżumeirah dla niemuzułmanów i organizowanie po budynku wycieczek z przewodnikiem przybliżającym zwiedzającym zasady islamu to inicjatywa Centrum dla Porozumienia Kulturowego Szejka Mohammeda.

Meczet jest jednym z najczęściej fotografowanych budynków Dubaju; stanowi jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w mieście.

Zwiedzanie meczetu

Niemuzułmanie mogą zwiedzać meczet w wyznaczone dni i godziny. Zwykle są to niedziele, wtorki, czwartki i soboty. Zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 10 rano. Nie potrzeba dokonywać żadnych rezerwacji; wystarczy przyjść przed wejście główne meczetu o godzinie 9:45. Opłata za wstęp wynosi 10 dirhamów.

Dubaj | Pięknie oświetlony Meczet Dżumeirah
Dubaj | Pięknie oświetlony Meczet Dżumeirah (by davidbaileymbe )

Podobnie jak w przypadku zwiedzania innych meczetów, w Meczecie Dżumeirah kobieta powinna nosić bluzkę z długim rękawem i długą spódnicę bądź spodnie. Musi również przysłonić włosy chustą. Mężczyzna musi założyć długie spodnie oraz koszulę lub T-shirt. Przed wejściem należy zdjąć buty.

Wstępu na zwiedzanie nie mają dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Podczas zwiedzania meczetu można uzyskać wiele informacji na temat zasad islamu, a także kultury Zjednocznych Emiratów Arabskich. Takie zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 75 minut.